Tradicionalni ayurvedski lijek protiv prehlade: pripremite "zlatni med"

tradicionalni_lek_protiv_prehladi_po_ajurvedi_pripremite_zlatni_med.jpg
Mješavina kurkume i meda koristi se već godinama u ajurvedi kao odličan prirodni lijek protiv prehlada. Pročitajte kako pripremiti ovaj drevni recept…

Kurkuma, u kombinaciji s medom, dragocjen je prirodni lijek. On ima snažno protuupalno djelovanje i uništava bakterije koje izazivaju bolesti.

Za razliku od sintetičkih antibiotika, kojih su pune apoteke, ovakav lijek nema negativan efekt na crijevnu mikrofloru. Naprotiv, konzumiranjem kurkume i meda značajno se poboljšava probava i povećava se aktivnost korisne flore u crijevima. O tome svjedoče potvrde iz naučne literature. U ajurvedi je ova mješavina meda i kurkume tradicionalni lijek protiv prehlade.

Priprema:
U 100 gr meda dodajte 1 punu jušnu žlicu kurkume, dobro promješajte i preručite u staklenu posudu.


Uzimati kod prvih simptoma prehlade:
1. dan – na svakih sat vremena po pola čajne žličice, u tijeku cijelog dana
2. dan – na svaka dva sata po pola čajne žličice
3. dan – tri puta dnevno po pola čajne žličice

Smjesu treba polako otapati u ustima.

Obično, nakon tri dana prehlada jenjava i organizam se oporavlja. Ovu smjesu možete također koristiti u kompleksnom liječenju respiratornih oboljenja, uzimajući po 1 čajnu žličicu tri puta dnevno u tijeku sedmice. Možete je dodavati u mlijeko ili čaj.

Napomena:

Ako uzimate bilo kakve lijekove, konzultirajte se sa svojim liječnikom. Pogotovo, ako patite od hemofilije i hipertonije, jer kurkuma razrijeđuje krv i snižava pritisak, mada će za većinu ovo biti samo veliki plus. Ali, pored snižavanja pritiska, kurkuma može izazvati pad nivoa šećera u krvi. Osobe koji pate od dijabetesa, također se moraju konzultirati sa svojim liječnikom. Ali, ono što je zaista opasno – konzumirati kurkumu ako imate oboljenje žučne kese i taloženja kamenja u njoj, jer kurkuma izaziva kontrakciju mišića žučne kese.

Savjet plus:

Indo-tibetanska medicina glasi: ako koristite kurkumu poslije obroka – djeluje na grlo, pluća, za vrijeme obroka – na sistem za probavu, poslije obroka – na debelo crijevo i bubrege.