Prepustite se uživanju u voću ljubavi!
Bojom i ukusom u rasponu od “slatkog kao med” do kiselkastog i gorkog, šipak (nar) podsjeća na godišnje doba u kojem sazrijeva. Krvavocrvena, nježna sočna zrna kojima obiluje čini ga jednim od najzdravijeg voća koje se mogu naći u prirodi…
U kuhinji
Šipak potječe iz Perzije. U antičko doba je zbog svojih mnogobrojnih zrna predstavljao simbol plodnosti. Mnogi su vjerovali da je baš ovo voće Venera, boginja ljubavi, poklanjala voljenima. Kada ga kupujete, birajte onaj koji je tvrd i otprilike veličine jabuke. U frižideru može stajati duže od dva tjedna. Zrna mogu poslužiti kao sastojak i dekoracija voćnih salata, kremastih kolača, kupova i kolača od sira.
U Indiji i Pakistanu zrna su najčešće dodatak jelima od mesa. Sok šipka se koristi u pripremi raznih koktela, ali i umaka. Sirup se dodaje alkoholnim pićima i koktelima zbog intenzivne boje i komercijalno ga nazivaju grenadin. Možete ga upotrijebiti za mariniranje mesa, a zrna mogu poslužiti kao ukras.
Riznica zdravlja
Ovo voće deluje antibakterijski. Posebno je korisno protiv štetnih bakterija u želucu, kakva je ešerihija koli, koja uzrokuje bolne infekcije i ozbiljne želudačne tegobe.
Također, deluje antikancerogeno. Dokazano je pozitivno djelovanje kod raka dojke, prostate, pluća. Sok ima više antioksidanasa nego većina drugih voćnih sokova, crveno vino ili zeleni čaj.
Šipak jača imunitet pomažući organizmu u obrani od karcinoma, gojaznosti, arteroskleroze, dijabetesa, srčanih oboljenja i alergijskih reakcija na hranu. Preporučuje se svima koji imaju višak lipida i kolesterola u krvi.
Kao i sve plodove iz prirode, šipak je najbolje jesti u svježem obliku. Ako iscijedite sok, koristite ga odmah.
Ne bacajte koštice
Koštice šipka nikako nemojte bacati. Osušite ih i sameljite u blenderu, a prah sačuvajte u staklenci. Dodajte žličicu tog praha u jogurt i dobit ćete izuzetno zdrav obrok. Osim toga, prah možete dodavati raznim jelima, uključujući one od mesa. To će malo zgusnuti jelo i omekšati meso.
Preuzeto s: alo.rs