Novo lice buče/bundeve

tikva
 

Ponovo je vrijeme buče (tikve, bundeve). Iako je veoma zdrava, još uvijek je mnogi ne koriste u prehrani, što je prava šteta.

Buča je vrlo niskokalorična biljka koja se uvijek preporučuje u kurama za mršavljenje. Također je odlična i kod kontrole kolesterola i triglicerida u krvi.
Buča je odličan izvor mnogih polifenolskih flavonoida kao što je betakarotin, koji buči daje narančastu boju i prerađuje vitamin A u organizmu. Dobar izvor kompleksa vitamina B, samim tim i jača živce (folna kiselina, nijacin, vitamin B6 – piridoksin, riboflavin, tijaminska i pantotenska kiselina) i minerala (bakar, kalcij, željezo, magnezij, mangan, selen, cink, potasijum i fosfor).

Buča je jedna od najmoćnijih biljaka kad je riječ o dijabetesu, posebno kod dijabetesa tipa 2, jer smanjuje nivo šećera u krvi.
Buča se koristi za liječenje psorijaze. Preporučuje se i kod upale tankog crijeva, proljeva i crijevnih parazita. Sjemenke buče su korisne i kod liječenja uvećane prostate. Buča je diuretik i pospješuje izmokravanje. Jača dišne putove i pomaže organizmu u prevenciji i borbi s rakom pluća i usne šupljine.
Dokazana su i ljekovita svojstva sjemenki kod kamenca u bubregu.
Proteini i ulja iz sjemenki buče mogu zamijeniti antibiotike, jer inhibiraju rast širokog spektra bakterija i gljivica.

Najzad, buča je i antidepresiv: zahvaljujući visokom nivou triptofana, sjeme se preporučuje u liječenju depresije. Triptofan je aminokiselina koja uvećava nivo serotonina („hormona sreće“) u mozgu.
Sasvim zreli plodovi su odlični i u sirovom obliku za spravljenje slatkiša i napitaka.

Evo jednog izvrsnog i ljekovitog napitka od buče:

– 200gr buče
– 3 jabuke
– 1 mrkva
– pola limuna
– po želji dodati med ili steviu.

Nutricionist: Natasa Ninković

Preuzeto s: zdravput.com