Svrab (lat. scabies)

svrabSvrab, odnosno lat. scabies, je zarazna, parazitarna kožna bolest koju uzrokuje parazit Sarcoptes scabiei.

Bolest se prenosi s čovjeka na čovjeka u dugotrajnom bliskom kontaktu, spolnim odnosom i spavanjem u istom krevetu, rijetko preko rublja, odjeće, posteljine. Za prenošenje bolesti potreban je intiman, dulji kontakt s bolesnom ili zaraženom osobom.

Klinički se očituje intenzivnim svrabom i promjenama na koži koje su simetrično lokalizirane na predilekcijskim mjestima. Svrab je najintenzivniji noću i u toplini, a danju se smanjuje. Na koži se pojavljuju sitni kanalići, sivkasto- crne linije, na čijem se kraju nalazi sitna papula ili vezikula (mjehurić). U kasnijem tijeku bolesti formiraju se pustule (gnojni mjehurići) i kruste (kraste), a grebanjem kože može nastati sekundarna bakterijska infekcija. Promjene se najčešće nalaze između prstiju šake, na ručnom zglobu, podlakticama, laktovima, u pazuhu, donjoj strani trbuha, unutarnjoj strani bedara, oko bradavica dojki, spolovilu i donjoj strani stražnjice. Kod djece mogu biti zahvaćeni i glava, lice, vrat, dlanovi i tabani, dok kod odraslih to nije karakteristično. Dijagnoza se postavlja na temelju prisutnih kliničkih smetnji, a potvrđuje se dokazom uzročnika u strugotini materijala svježih sumnjivih promjena.

Bolest se češće javlja u hladnijem dijelu godine. Redovito održavanje osobne higijene ne sprječava zarazu ako je ostvaren kontakt sa zaraženom osobom.
Svrab se nalazi na popisu zaraznih bolesti čije je prijavljivanje obvezno prema Zakonu o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti. Prema broju godišnjih prijava ove bolesti u Splitsko-dalmatinskoj županiji mogli bismo pogrešno zaključiti kako se rijetko obolijeva od svraba, međutim, oboljelima je često neugodno javiti se liječniku i na taj način pogoduju širenju bolesti. Obolijevanje od svraba u našoj županiji najčešće bilježimo u vidu manjih obiteljskih epidemija ili među osobama u uvjetima kolektivnog smještaja.

Rano postavljanje dijagnoze i učinkovito liječenje najznačajnije su mjere suzbijanja. U liječenju svraba primjenjuju se različita sredstva protiv svraba i potrebno se strogo pridržavati uputa liječnika. U kolektivu treba aktivno tražiti oboljele. Obvezno je istodobno liječiti bolesne i sve njihove bliske kontakte, neovisno o simptomima. Posteljinu treba iskuhati, prekrivače dati na kemijsko čišćenje ili vjetriti tijekom 2-3 dana. Izolacija oboljelih nije nužna, niti je potrebno izdvajanje iz kolektiva.

– Vesna Barišić, dr. med., spec. epidemiologije
Služba za epidemiologiju zaraznih bolesti

Izvor: http://www.nzjz-split.hr

DODATAK ADMINA: Prema našim spoznajama, lijek koji djeluje doslovno u desetak minuta, je Scabin Forte, može se nabaviti u Turskoj (http://www.ilactr.com/ilac/scabin.html). Za vas smo istražili koje je slične ljekove moguće naći u HR. Kako je osnovni astojak lijeka Benzil Benzoat, u Hrvatskoj može na recept dobiti Benzil Benzoat Jadran, proizvodi Jadran Galenski Laboratorij
(http://www.centar-zdravlja.net/images/slike_lijekovi/pdf_1303305727_465.pdf).