Male promjene prave veliki razliku

 

Zadnjih godina čitam puno stručnih knjiga, kako bih upamtila što više počela sam voditi bilješke o svakoj knjizi koja ostavi poseban utisak na mene. Na ovaj način lakše se vratim i podsjetim dijelova koji su mi se svidjeli ili citata koje sam izdvojila. Kada sam počela čitati “Atomske navike” shvatila sam da će ove bilješke nadmašiti sve prethodne. Na trenutke sam željela prepisati cijele pasuse i stranice. Što je to bilo drugačije kod ove knjige?

James Clear je godinama izučavao kakav utjecaj navike imaju na naš život dugoročno. U mladosti je i sam doživio traumatično iskustvo i bio suočen s mračnim prognozama koje je prevazišao upravo razvijajući nove navike u svom svakodnevnom životu. Kreirao je nove obrasce ponašanja i držao ih se s jasnim ciljem koji je želio postići. Iz ovog iskustva krenuo je dalje u istraživanje i poslije nekoliko godina pokrenuo je blog koji je vrlo brzo privukao pažnju i dobio veliki broj pratitelja, odatle se i rodila ideja o knjizi.

U knjizi James je predstavio jasnu vezu između naših navika i ciljeva koje ostvarujemo, motivacije i ustrajnosti, identiteta i vrijednosti koje nas drže na pravom putu. Kroz osobna iskustva, naučna istraživanja i razgovore s drugima autor predstavlja jednostavnu matricu za promjenu. Knjiga je napisana jednostavno, s konkretnim savjetima i odgovorima na pitanja koja svatko od nas sebi postavlja: Kako pronaći i popraviti uzroke naših loših navika? Kako da dobre navike učinimo neizbježnim, a loše nemogućim? Koje je najvažnije pravilo za promjenu ponašanja? Kako da svakoga dana ustrajemo pri dobrim navikama?

Svi smo mi svjesni navika koje želimo razvijati ili opet nekih kojih se želimo riješiti. Ono što nam je nedostajalo jest KAKO to postići. Ova knjiga nam daje upravo to.

James u knjizi predstavlja vrlo jednostavne načine da osvijestimo svoje dobre i loše navike, s posebnim osvrtom na značaj ustrajnosti. Građenje dobrih navika uspoređuje s kamatom u banci, gdje je naš uspjeh rezultat naših svakodnevnih navika, a ne jednokratne transformacije.

Želja inicira, zadovoljstvo održava.

Proces izgradnje dobre navike autor je podijelio u 4 jednostavna koraka: signal – žudnja – odgovor – nagrada. Prva dva pripadaju fazi problema, kada shvatimo da nešto želimo promijeniti, druga dva pripadaju fazi rješenja, kada preuzimamo akciju i postižemo promjenu koju želimo. Svako naše ponašanje je vođeno željom da se riješi neki problem. Na ovoj matrici izgradio je model za usvajanje dobrih navika:

  • Signal: neka bude očigledno.
  • Žudnja: neka bude privlačno.
  • Odgovor: neka bude lako.
  • Nagrada: neka bude zadovoljavajuće.

Isto tako ukoliko pričamo o negativnim navikama kojih se želimo riješiti dovoljno je da obrnemo matricu i učinimo ih manje privlačnim, teško dostupnim i veća je vjerojatnoća da ćemo ih zaista uspjeti izbaciti iz svog života. Bitna razlika koju autor uvodi kroz knjigu jest značaj sistema kod postizanja ciljeva. Ciljevi su rezultati koje želimo postići, a ono što nas vodi do njih je zapravo sistem procesa koji usvojimo, navike koje razvijemo. Zbog toga njegov savjet je da se upravo fokusiramo na svoje sisteme, kako ćemo postići cilj i zadržati promjenu trajno.

Najpraktičniji način da promijenimo sebe jest da promijenimo ono što radimo.

Svaki proces promjene počinje svjesnošću. Mnogi ljudi misle da im nedostaje motivacija, zapravo im nedostaje jasnoća. Što točno želimo postići, kada i gdje ćemo to učiniti? Na temu motivacije autor razbija još jedan mit gdje navodi kako je motivacija precijenjena i da zapravo okruženje često ima mnogo veći utjecaj. Okolina utječe na izbore koje pravimo kao i navike koje razvijamo i na taj način oblikuje naše ponašanje. Ono što je dobra vest jest da ne moramo biti žrtva svog okruženja, možemo biti i njegov arhitekt.

Kada svjesno redizajniramo svoje okruženje, mi zapravo postavljamo temelj za život kakav želimo.

Još jedna bitna tema koju autor dovodi u vezu sa stvaranjem dobrih navika i ukidanjem loših navika jest pitanje našeg identiteta. On izdvaja 3 nivoa promjene ponašanja: ishod, proces i identitet. Ishod je polje gdje postavljamo ciljeve, ono što želimo postići, ono što dobivamo kao rezultat svojih akcija. Proces su naše navike, ono što radimo. Identitet su naša uvjerenja, predrasude, naša slika o sebi, kako sebe doživljavamo. Kada ovako postavimo stvari imamo 2 jasna pravca kreiranja navika. Navike koje su zasnovane na ishodu kada je fokus na onome što želimo postići i navike zasnovane na identitetu kada je fokus na onome što želimo postati. Ono što proizlazi iz našeg identiteta uvijek ima veću snagu i značaj, kada smo ponosni na određene aspekte našeg identiteta, tada smo i više motivirani da održimo navike koje su u vezi s tim. Sa novim navikama naš identitet se mijenja i postaje podrška daljnjim promjenama. Naš identitet je ono što održava nove navike.

Na pitanje koliko je talent bitan za naš uspjeh ponovo se vraćamo na temu okruženja, gdje zapravo naše okruženje određuje pogodnosti naših gena i korisnost naših prirodnih talenata. Kada se naše okruženje promijeni mijenja se i kvaliteta koja određuje uspjeh. Naša kompetencija ovisi od konteksta u kome se nalazimo. Geni ne određuju našu sudbinu, oni određuju naše mogućnosti. Područja u kojima smo genetski predisponirani za uspjeh su područja gdje ćemo lakše razviti zadovoljavajuće navike. Zbog toga je ključno da se usmjerimo prema područjima koja nas uzbuđuju i odgovaraju našim prirodnim vještinama. Kada usaglasimo svoje ambicije s našim sposobnostima tada zapravo ostvarujemo maksimum rezultata s minimumom napora. Naši geni ne eliminiraju potrebu za radom, oni nam olakšavaju rad. Naši geni nas ne mogu učiti uspješnim sami od sebe, potrebno je da radimo na svom uspjehu.

Majstorstvo zahtijeva praksu, zato su navike važne. Ono što izdvaja uspješne jest to što se oni pojave na treningu i kada im je to dosadno, zato što su ustrajni na putu svog cilja. Najveća prijetnja našem uspjehu nije neuspjeh, već dosada. Navike koje smo razvili nam dosade, zato što nas prestanu oduševljavati.

Svi mi imamo ciljeve koje želimo ostvariti, nije važno u čemu se trudimo napredovati i biti bolji. Važno je da na tom putu ustrajemo i kada nam to nije interesantno i uzbudljivo. Ustrajavanje u trenutcima dosade je ono što izdvaja profesionalce od amatera.

Uspjeh nije cilj koji ćemo dostići, to je stalni proces napretka i usavršavanja. Tajna postizanja rezultata ja da nikada ne stanemo. Male navike se ne zbrajaju, one se umnožavaju i tako nas dovode do velikih i dugotrajnih promjena.

I za kraj jedan za mene sasvim novi pogled na doživljaj sreće. James sreću predstavlja kao odsustvo želje. Što to u praksi znači? Kada primimo signal i ne želimo ništa promijeniti, to zapravo znači da smo zadovoljni trenutnim stanjem. Sreća je prostor između ispunjenja jedne želje i stvaranja nove. To je trenutak u kome svjesno proživljavamo sadašnjost, sagledavajući što sve imamo, što smo postigli i gdje se trenutno nalazimo.

Ako se trenutno nalazite u situaciji da niste u potpunosti zadovoljni svojim životom, odnosima, poslom, okruženjem ova knjiga vam može pomoći da to promijenite. Sami smo odgovorni za svoj život i kada to shvatimo zapravo stječemo moć da nešto i promijenimo.

Velike želje su te koje pokreću velike akcije. Naše djelovanje otkriva koliko mnogo zapravo nešto želimo. Naše akcije otkrivaju naše iskrene motivacije. Naša očekivanja određuju naše zadovoljstvo.

Knjiga Atomske navike prevedena ja i u knjižarama će biti u 3.mjesecu. Već sada možete naručiti svoj primjerak i kupiti ga s 40 kuna popusta. Informacije i narudžbenica su na:
ATOMSKE  NAVIKE PRETPRODAJA

Sonjadakic.com