Značaj obrazovanja: Tko piše povijest?
Značaj obrazovanja: Tko piše povijest?
To pitanje je Tara Westover najprije vidjela na ploči svog fakulteta, kada ga je njen profesor ispisao. U mahu joj je djelovalo čudno. Njena ideja historičara nije bila da je u pitanju čovjek. Vidjela ga je više kao proroka čije se vizije prošlosti, poput onih budućnosti, nisu dovodile u pitanje ili čak o njima raspravljale. Zašto?
Tara je rođena u Idahu i do tinejdžerskog doba živjela je u obitelji mormona pod planinom, neprijavljena da je rođena, bez formalnog obrazovanja, prepuštena edukaciji kod kuće svog oca, vjerskog fanatika s bipolarnim poremećajem. Tara je upoznavala vanjski svijet kroz prizmu i filtere mentalno oboljele osobe koja se spremala za Sudnji dan i skladištila gomile hrane, municije i benzina na farmi na kojoj je odrasla. Od najranijeg uzrasta upoznala je strah, paniku i nasilje kao normalnost života. Ali važnije od toga – svijet koji je postojao vani bio je sasvim drugačiji od onog kog je oblikovao njen otac.
Međutim, gledajući razvoj životnih priča njenih članova obitelji i upoznajući stvari oko sebe u svjetlu kakvom su bile, Tara je kao tinejdžerka odlučila da sama uči i da polaže ispite za koledž. Usprkos svoj nevjerici da će uspjeti, upisala je fakultet Brigham Young University 2008. godine, a potom joj je dodijeljena stipendija Gates Cambridge univerziteta, da bi 2009. godine na Trinity College u Cambridgu diplomirala, a 2010. godine postala gostujući profesor na Univerzitetu Harvard. Vratila se u Cambridge, gdje je doktorirala historiju 2004. godine. I tada, dok je prolazila kroz Kings koledž, u hladu ogromne kapele, noseći pod rukom svoj rukopis za doktorat, ponovo je pomislila: Tko piše povijest? „Ja je pišem“, odgovorila je sebi.
Tara je upoznavala vanjski svijet kroz prizmu i filtere mentalno oboljele osobe koja se spremala za Sudnji dan i skladištila gomile hrane, municije i benzina na farmi na kojoj je odrasla.
Tara se opredijelila za historiju, ne zbog tematike, već zbog historičara. Prvi put je čula za Holokaust i pokret za građanska prava na fakultetu i to je za nju bilo šokantno. Otac je tome uopće nije učio. Tada je spoznala da je ono što osoba zna o prošlosti ograničeno i da će uvijek biti ograničeno onim što joj netko drugi kaže. Zato je sama postala netko tko piše historiju, prelazeći nevjerojatno težak i zahtjevan osobni put od osobe koja je živjela u izolaciji do nekoga tko je postao doktor i profesor i napisao memoare „Educated“ – The New York Times bestseler, a ona sama je nomirana za niz nagrada. The New York Times je njene memoare proglasio jednom od 10 najboljih knjiga 2018. godine, a Tara je proglašena jednom od 100 najutjecajnijih osoba 2019. godine od Time magazina.
„Ovo putovanje do sebstva možete nazvati različitim imenima“, piše Tara. „Transformacija. Metamorfoza. Neistina. Izdaja. Ja to nazivam obrazovanjem.“
Kada shvatimo da naš svijet, um, život oblikuje najmoćnija sila – informacija, shvaćamo što sve možemo kada se obrazujemo, učimo, razvijamo, otkrivamo – zalazimo u manje poznate oblasti i ne cenzuriramo sebe nevjericom ili pak apsolutnim povjerenjem ka onome što nam se servira, već razvijamo svoju osobnost radoznalošću. Ono što znamo je naš najveći kapital, a mi sami svoj najveći i najvažniji projekt. Namjera nije isto što i cilj. Namjera vas vodi k cilju, ali i dalje – da budete još veći i važniji doprinos drugima. Da znajući da svijet postoji tako što ga stvaraju drugi, postajete kreator, a ne promatrač.
– Jasmina Stojanović
Oriniginal magazin
Knjigu Obrazovana po možete kupiti kod izdavača, u ovom trenutku s 20% popusta, po cijeni od 111 kn.
Ispunite kontakt formu i dobit ćete povratnu informaciju od izdavača.